Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Výpoveď dohodou

V praxi sa často stretávame s termínom „výpoveď dohodou“. Ide o nesprávne spojenie dvoch rozdielnych spôsobov skončenia pracovného pomeru, a to buď výpoveďou, alebo dohodou.

Pod pojmom výpoveď dohodou sa zväčša myslí návrh zamestnávateľa predložený zamestnancovi na uzatvorenie dohody o skončení pracovného pomeru podľa § 60 Zákonníka práce

V prípade dohody o skončení pracovného pomeru ide o dvojstranný právny úkon, na ktorého platnosť je potrebný podpis zamestnanca.

Naopak, v prípade výpovede ide o jednostranný právny úkon zamestnávateľa, ktorý nemusí byť zamestnancom podpísaný, len zamestnancovi doručený.

Ak zamestnávateľ predloží zamestnancovi návrh dohody o skončení pracovného pomeru, môže sa stať, že zamestnanec sa bude cítiť pod tlakom a mylne sa domnievať, že ide o výpoveď. 

Zamestnanec by si mal byť vedomý, že má možnosť slobodne odmietnuť podpísať, teda neuzatvoriť predloženú dohodu o skončení pracovného pomeru.

Pri návrhu akéhokoľvek dokumentu na podpis je potrebné rozlišovať, či bola predložená dohoda o skončení pracovného pomeru podľa § 60 Zákonníka práce alebo výpoveď podľa § 61 Zákonníka práce. Ak si zamestnanec nie je istý, o aký právny úkon ide, je lepšie nič nepodpisovať, kým si nepremyslí možné právne dôsledky.

 

Zdieľať




 
Späť na právnicko-ľudský slovník