Kolaudačné rozhodnutie

Veľakrát sa môžete stretnúť s tým, že kolaudácia je proces, ktorým sa stavba oficiálne uvedie „do života“. Z právneho hľadiska však kolaudáciu poznáme ak proces, ktorým sa určuje, že stavba je bezpečná a je možné ju užívať na určený účel. Zároveň je to finálna fáza stavebného konania, ktorá prebieha po ukončení všetkých realizačných prác, ktorú upravuje § 82 Stavebného zákona.


V kolaudačnom štádiu stavebného konania stavebný úrad skúma, či sa stavba uskutočnila podľa dokumentácia overenej stavebným úradom v stavebnom konaní a či sa dodržali zastavovacie podmienky určené v územnom rozhodnutí. Inými slovami stavebný úrad  v kolaudačnom konaní skúma, či stavebník dodržal podmienky, ktoré mu boli na výstavbu stanovené v územnom a stavebnom konaní a či stavba je bezpečná z pohľadu ochrany života a zdravia, či životného prostredia.


Kolaudačné rozhodnutie vydáva stavebný úrad, ktorý vydal stavebné povolenie. 


Pokiaľ by sa za života stavby zmenil účel, na ktorý bolo vydané kolaudačné rozhodnutie (napríklad z obytného dobu by sa mal stať nebytový priestor) je potrebné požiadať stavebný úrad o vydanie rozhodnutia o zmene v užívaní stavby.


Na kolaudáciu, resp. kolaudačné rozhodnutie je následne nadviazané viacero skutočností. Napríklad až po kolaudácii môžu mesto alebo obec, na území ktorej sa stavba nachádza, prideliť stavbe súpisné číslo. Zároveň z pohľadu energetiky sa právoplatnosťou kolaudačného rozhodnutia spája moment uvedenia zariadenia do prevádzky, ktorý je dôležitý napríklad pre stanovenie výšky a lehoty trvania podpory doplatkom. 




späť na slovník