Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

FIDIC

FIDIC je francúzska skratka Medzinárodnej federácie konzultačných inžinierov Fédération Internationale des Ingénieurs-Conseils. Výsledkom jej činnosti sú zmluvné podmienky FIDIC. Ide o celosvetovo rozšírené obchodné podmienky vo výstavbe.


Zmluvné podmienky FIDIC síce vychádzajú z anglosaského systému práva, sú však použiteľné v rámci slovenskej stavebnej praxe. Typovo sa najviac približujú k zmluve po dielo, ktorej úpravu možno nájsť v Občianskom a Obchodnom zákonníku.


V prospech použitia týchto zmluvných podmienok hovorí skutočnosť, že sú vypracované nestrannými odborníkmi, ktorí vychádzajú z medzinárodne overenej stavebnej praxe. Výhodou je, že zohľadňujú špecifiká výstavby, ktorými sa všeobecná úprava zmluva o dielo nezaoberá.


Zaujímavé je, že vychádzajú z princípu decentralizácie rizík. Inými slovami, riziko nesie ten účastník, ktorý ho je schopný ovládať najúčinnejšie.


Zmluvné podmienky FIDIC nie sú nemenné a nemusia byť súčasťou zmluvy v publikovanej podobe. Môžu byť upravované  prostredníctvom takzvaných osobitných dojednaní. Výsledná dohoda strán tak môže byť vtelená do niekoľkých dokumentov a to zmluvy, všeobecných podmienok a osobitných podmienok.


Pojem zmluvné podmienky FIDIC nezahŕňa len jedny konkrétne zmluvné podmienky, je ich niekoľko typov. V praxi sa zaužívalo ich rozlišovanie podľa farby, z ktorých najznámejšie sú tzv. červená kniha, žltá kniha, strieborná kniha alebo zelená kniha a podobne.


Červená kniha má najbližšie k tradičnej forme zmluvy o dielo. Objednávateľ dodáva špecifikáciu diela a znáša riziká s tým spojené. Zhotoviteľ je zodpovedný za riadne vykonanie diela podľa predloženej dokumentácie. Výsledná cena diela je v zásade určená na základe skutočne vykonaných prác zhotoviteľa, môže sa však meniť s odkazom na a zmeny diela alebo nároky na dodatočné platby.


Žltá kniha sa spája s označením „Vyprojektuj a postav“. Zhotoviteľ zabezpečuje aj projekčné práce s tým a v prevažnej miere znáša riziká s tým spojené. V prevažnej miere preto, že zhotoviteľ nemá pri vypracovaní projektovej dokumentácie absolútnu voľnosť a využíva sa koncept požiadaviek objednávateľa. Požiadavky objednávateľa teda predstavujú základ, na ktorom vytvára zhotoviteľ svoj návrh. Cena je koncipovaná ako paušálna. Napriek tomu však Žltá kniha  pripúšťa nároky zhotoviteľa na dodatočné platby či predĺženie lehôt.


Strieborná kniha označovaná ako „Vyprojektuj, obstaraj a vyhotov“ sa zjednodušene povedané využíva pri stavebných projektoch „na kľúč“. Strieborná kniha prenáša väčšinu rizík spojených projektom, obstaraním a výstavbou diela na zhotoviteľa. Objednávateľ tak má naproti vyššej cene istotu lehoty výstavby a konečnej ceny diela.


Zelená kniha je skrátenou formou zmluvných podmienok pre menšie projekty s lehotou výstavby do 6 mesiacov a cenou do 0,5 milióna eur. Alternatívne môže byť použitá aj pre projekty s vyššou hodnotou, ktoré sa však opakujú alebo majú kratšiu lehotu výstavby.


Jednotlivé „knihy“ zmluvných podmienok sú priebežne revidované, je preto dôležité brať na zreteľ aj o aké znenie zmluvných podmienok ide. Pôvodný znenie Červenej, Žltej a Striebornej knihy z roku 1999 bolo revidované v roku 2017. Novšie znenie je rozsiahlejšie, niekedy mu je vytýkaná väčšia administratívna záťaž pri plnení zmluvy. Naproti tomu novšie znenie vyjasnilo niektoré výkladové otázky.

 

Zdieľať




 
Späť na právnicko-ľudský slovník